Δευτέρα, 16 Μαΐου 2016

Bob Theatre Festival - Διαγωνισμός Scratch Night

Ο μεγάλος διαγωνισμός του Bob Theatre Festival συνεχίζεται για 7η συνεχόμενη χρονιά! Φέτος,
19 ομάδες - πιο πολλές από ποτέ - θα συναγωνιστούν σε προκριματικούς, ημιτελικούς και τελικό, προσπαθώντας να κερδίσουν εσάς, το κοινό του φεστιβάλ! Δείτε τα Scratch των διαγωνιζόμενων ομάδων, δηλαδή 15 λεπτά από την υπό διαμόρφωση παράστασή τους, ψηφίστε αυτά που σας αρέσουν και βοηθήστε τις να κερδίσουν το διαγωνισμό.
Η νικήτρια ομάδα κερδίζει χρηματικό έπαθλο 1.000€ για έξοδα παραγωγής καθώς και ένα σεμινάριο σε θέματα παραγωγής και δραματουργίας από τους AbOvo ώστε να παρουσιάει την ολοκληρωμένη της πια παράσταση στο BIOS την ερχόμενη σεζόν!
Το έπαθλο των 1.000€ της νικήτρια ομάδας είναι ευγενική χορηγία των: strongbow

1ος Ημιτελικός
Παρασκευή, 13 Μαΐου @ 18:30, Main
1) Les GarçonnesΜ. Βαβαδάκης
2) Το Πεπρωμένο Ονομάζεται ΚλοτίλδηΑ. Καβάλη, Γ. Σοφολόγης
3) Γιοσίρου Γιαμαγκούσι, Lorem Ipsum
4) Τα όνειρα του ΑϊνστάινΌμορος
5) Wild RoseBoggart

2ος Ημιτελικός
Σάββατο, 14 Μαΐου @ 18:30, Main
1) Εγγυημένη ΑσφάλειαApparatus
2) HOMO GALACTICUSInferno
3) Γ. Τ. Π.NOT One Trick Pony
4) ΟΙ ΚΟΡΕΣFA²CTORS. (Fucking Awful Actors)
5) Βρώμικα ΠαραμύθιαΆπειρον

Από τον κάθε Ημιτελικό προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες, βάσει της ψηφοφορίας του κοινού και οι διοργανωτές επιλέγουν άλλη μία. Οι πέντε φιναλίστ παίζουν μαζί στον τελικό

Τελικός
Κυριακή, 15 Μαΐου @ 18:00, Main
1) Γιοσίρου Γιαμαγκούσι, Lorem Ipsum
2) Το Πεπρωμένο Ονομάζεται ΚλοτίλδηΑ. Καβάλη, Γ. Σοφολόγης
3) Βρώμικα ΠαραμύθιαΆπειρον
4) Τα όνειρα του ΑϊνστάινΌμορος
5) HOMO GALACTICUSInferno

Η νικήτρια ομάδα του διαγωνισμού θα ανακοινωθεί κατά τη διάρκεια της Τελετής Λήξης.

Τελετή Λήξης
Κυριακή, 15 Μαΐου @ 22:30, Main
Μεγάλος νικητής του διαγωνισμού Scratch Night για φέτος, είναι το Scratch: "Το Πεπρωμένο Ονομάζεται Κλοτίλδη", των Α. Καβάλη και Γ. Σοφολόγη!

Πρόγραμμα Διαγωνισμού

Βρώμικα Παραμύθια, Άπειρον
Δευτέρα, 9 Μαΐου
Συγγραφέας Γεώργιος Μέγας Διασκευή κειμένων Άπειρον ΣκηνοθέτηςΘάλεια Γρίβα Ηθοποιοί Γιώτα Τσιότσκα, Ηρώ Κισσανδράκη, Μιχάλης Μιχαλακίδης Βοηθός σκηνοθέτη & βοηθός παραγωγής Κατερίνα Γλωσσοπούλου Μουσική επιμέλεια Δημήτρης Λ. Σκηνικά Ευαγγελία Θεριανού Kίνηση Γιάννα  Μελά

Γ.Τ.Π., ΝΟΤ One Trick Pony
Πέμπτη, 12 Μαΐου
Κείμενο Κωνσταντίνος Λεβαντής Σκηνοθέτης Κωνσταντίνος ΛεβαντήςΗθοποιοί Οδυσσέας Ιωάννου Κωνσταντίνου, Γιάννης Κωσταράς, Πέτρος Λιόντας, Ιάκωβος Μηνδρινός, Σπύρος Χαλκιάς, Αντρέας Ψύλλιας, Δημήτρης Ψύλλος, Σπύρος Αναστασίνης Βοηθός σκηνοθέτη Στεφανία Φιλιάδη, Μαρία Παπαδοπούλου Επιμέλεια κοστουμιών Δώρα Βάβουλα Μουσική Γιώργος Βάβουλας Βίντεο - Φωτογραφίες Ιωσήφ Γαλανάκης

Στη γέφυραFollow The White Rabbit
Δευτέρα, 9 Μαΐου
Συγγραφέας Γιάννης Σοφικίτης Σκηνοθεσία Paul Pierro Ηθοποιοί Γιώργος Στεφανουδάκης, Πέτρος Λιόντας, Κωνσταντίνος Μπούρας-ΜπαϊμάκοςΒοηθός σκηνοθέτη Μαρία Θρασυβουλίδη

Γιοσίρου ΓιαμαγκούσιLorem Ipsum
Πέμπτη, 12 Μαΐου
Συγγραφέας Γιάννης Κεντρωτάς Σκηνοθεσία Γιάννης Κεντρωτάς ΗθοποιοίΑντώνης Αντωνίου, Φίλιππος Λούβαρης, Ειρήνη Κουτουρούσιου

Δέκα x 6, ᾿ενΣωμά(τ)ωση
Τρίτη, 10 Μαΐου
Συγγραφέας Νίκη Γύρα, Πέγκυ Ψαρρού Σκηνοθέτης Πέγκυ ΨαρρούΗθοποιοί Νίκη Γύρα, Νιόβη Δανέζη, Γεωργία Πανταζοπούλου

Εγγυημένη Ασφάλεια, Apparatus
Τρίτη, 10 Μαΐου
Συγγραφέας Στέλλα Σαμιώτη Σκηνοθεσία Βάσια Χρονοπούλου ΗθοποιοίΔημήτρης Λιόλιος, Στέλιος Δημόπουλος Σκηνικά Κοστούμια Λένα ΛέκκουΜουσική επιμέλεια Νάνσυ Μπούκλη Βοηθός σκηνοθέτη Μάνθα Καραδήμα, Στέλλα Σαμιώτη Φωτογραφίες - Βίντεο Αντώνης ΛέκκοςΦωτισμοί Δημήτρης Μπαλτάς

Θα σε δω στον ψυχίατρο μωρό μουMpritsi & I
Τετάρτη, 11 Μαΐου
Σκηνοθεσία Mpritsi & I Ηθοποιοί Δήμητρα Αγγέλου, Γιώργος Ευθυμίου

Κέρνα άλλο ένα, Θεατρείς και ο Κούκος
Τετάρτη, 11 Μαΐου
Συγγραφέας Ναταλί Τσάβεζ Σκηνοθέτης Θεατρείς κι ο Κούκος ΗθοποιοίΆσπα Τζάνου, Ναταλί Τσάβεζ, Δέσποινα Φούντα, Χρήστος Πίτσας Αρχική ιδέα, Μουσική Σπύρος Γραμμένος

ΟΙ ΚΟΡΕΣFA²CTORS. (Fucking Awful Actors)
Τετάρτη, 11 Μαΐου
Συγγραφέας Κωνσταντίνος Φράγκος Σκηνοθεσία Θανάσης ΧαλκιάςΗθοποιοί Κωνσταντίνος Φράγκος, Ναταλί Πρωτονοταρίου, Βαγγέλης Κονταργύρης, Αρετή Πετροπούλου, Δημήτρης Θεοδωσόπουλος, Αλεξία Χαλκιά

Διαγωνιζόμενες ομάδες

ΜνήμεςΜέθεξις
Τετάρτη, 11 Μαΐου
Συγγραφέας Μέθεξις Σκηνοθέτης Μέθεξις Ηθοποιοί Κωνσταντίνος Γκελαμέρης, Μαιρινίκη Λύκου, Σίλια Μουστάκη, Μαρία Μπαταγιάννη, Ειρήνη Πάσσαρη, Μόσχα Χατζηευσταθίου Βοηθός Κάμερας Κωνσταντίνος Ψυχογιός Βοηθητικό μέλος Κωνσταντίνος Ψυχογιός

«Μύθοι Ανθρώπων» μέρος 1ο «Η Παρουσία της Απουσίας»,desArt
Δευτέρα, 9 Μαΐου
Συγγραφέας Σήλια Μαυρομμάτη, Άννα-Σοφία Μίχου Σκηνοθέτης Σήλια Μαυρομμάτη Ηθοποιοί Μαξιμιλιανός Γκοντορόζα Τραγούδι Μάτα ΚούρτηΧορός Αντιγόνη Σαρρή Βιολί Δημήτρης Ίσαρης Μουσική Δημήτρης ΊσαρηςΧορογραφίες Αντιγόνη Σαρρή Φωτογραφίες Γιάννης Δημαρέσης ΣκηνικάΑντώνης Χαζάπης

Τα όνειρα του Αϊνστάιν, Όμορος
Τετάρτη, 11 Μαΐου
Συγγραφέας Alan Lightman, Σκηνοθεσία, Δραματουργική επεξεργασίαΕλένη Βλάχου Ηθοποιοί Ελένη Βλάχου, Κων/νος Δαλαμάγκας, Αλκηβιάδης Μπακογιάννης, Αγγελική Παναγιωτοπούλου Κοστούμια Βασιλική ΣύρμαΦώτα Ελίζα Αλεξανδροπούλου Μουσική σύνθεση Βασίλης Παναγιωτόπουλος

Το Πεπρωμένο Ονομάζεται Κλοτίλδη, Α. Καβάλη, Γ. Σοφολόγης
Πέμπτη, 12 Μαΐου
Συγγραφέας Τζοβάνι Γκουαρέσκι Σκηνοθεσία Αμαλία Καβάλ, Γιάννης Σοφολόγης Ηθοποιοί Αμαλία Καβάλη, Γιάννης Σοφολόγης

Πρέπει δεν πρέπει, Έξη
Πέμπτη, 12 Μαΐου
Συγγραφέας Στέλλα Ζαφειροπούλου Σκηνοθέτης Πέπη ΜοσχοβάκουΗθοποιοί Γεωργία Κατσανού, Δων Χριστοδούλου

Τελική Ευθεία, Βατήρας
Τρίτη, 10 Μαΐου
Συγγραφέας Βατήρας Σκηνοθέτης Βατήρας Ηθοποιοί Κυριακή Γεργεράκη, Κωστής Δασκαλάκης, Στεφανία Δράκου, Άννα-Μαρία Πασχάλη, Μαριάννα Σφακιανακη, Γιώργος Τσουρουνάκης

Les Garçonnes, M. Βαβαδάκης
Δευτέρα, 9 Μαΐου
Σκηνοθέτης Μάνος Βαβαδάκης Ηθοποιοί Κωνσταντίνος Ρεπάνης, Ευτυχία Φραντζεσκάκη Επιμέλεια κοστουμιών Βασιλική ΚαψούρουΕπιστημονικός σύμβουλος Θάνος Τασσόπουλος, ψυχίατρος

HOMO GALACTICUS, Inferno
Τρίτη, 10 Μαΐου
Συγγραφέας Σταματία Καγκελάρη, Δημήτρης Μαμιός, Διονυσία ΣτοαντζίκηΣκηνοθεσία Σταματία Καγκελάρη, Δημήτρης Μαμιός Ηθοποιοί Εύα Ανδρονικίδου, Σταματία Καγκελάρη, Δημήτρης Μαμιός, Νίκος Ρουμπάκης, Διονυσία Στοαντζίκη Βοηθός σκηνοθέτη Καλλιόπη ΚαγκελάρηΣκηνογραφία Μελίνα Αναλυτή Video artist Αλέξανδρος ΚορομηλάςAnimation Πάρις Χαραλαμπίδης Μουσική Rita Mosss

Wild Rose, boggart
Τρίτη, 10 Μαΐου
Συγγραφέας boGGart Σκηνοθεσία boGGart Ηθοποιοί Κρυστάλλη Ζαχαριουδάκη, Κωστής Χαραμουντάνης


Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου